Mylor Yacht Club
   Home Page   Racing  Friday Evening Races - Series C  
 
Falmouth Boat Construction

The Falmouth Boat Construction Series 2010
Preliminary Results

Class E       PY1 Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: MYC
Rank Boat Class SailNo Helm PY C1
22July
C2
29July
C3
5th August
C4
19th August
C5
26h August
C6
2nd September
Total Nett
1st Xanadu IV E 9515 C.Bye 1057 1.5 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 7.5 5.5
2nd Roxanne of Restronguet E C.Taylor 1150 1.5 4.0 4.0 4.0 5.0 (10.0 DNC) 28.5 18.5
3rd Limelight E 4 E.Beattie 917 4.0 (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 1.0 2.0 29.0 19.0
4th Gazelle E 1520 A.Nancarrow 1075 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 3.0 4.0 32.0 22.0
5th Wizard of Clee E 1813 T.Hardman 1078 (9.0 DNF) 2.0 5.0 8.0 RAF 4.0 3.0 31.0 22.0
6th Chardonnay Girl E 5017 A.Nancarrow 1006 5.0 3.0 3.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 36.0 26.0
7th Rhapsody E D.Jones 1050 6.0 6.8 OOD 7.0 6.0 7.0 (8.0 DNF) 40.8 32.8
8th Adelie E C Horn 1020 7.0 5.0 6.0 (10.0 DNC) 8.0 8.0 DNF 44.0 34.0
9th Mavis Cruet E 8046 D.Sincock 1008 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 6.0 8.0 RAF 47.0 37.0

Class U       PY2 Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: MYC
Rank Boat Class SailNo Helm PY C1
22July
C2
29July
C3
5th August
C4
19th August
C5
26h August
C6
2nd September
Total Nett
1st Mary Boon U 1202 J.Cruise 1140 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 9.0 7.0
2nd Khamsin U 62 A.Street 1154 2.0 (14.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 1.0 23.0 9.0
3rd Frenetic Caper U 9975 B.Bagley 1150 (7.0) 2.0 5.0 3.0 3.0 3.0 23.0 16.0
4th Pickwick U 101 P.Marsden 1154 4.0 5.0 7.0 6.0 9.0 RAF (14.0 DNC) 45.0 31.0
5th Alias U 21 B.Adams 1200 5.0 3.0 6.0 (14.0 DNC) 6.0 14.0 DNC 48.0 34.0
6th Chuckle U 675 R. Hitchens 1067 (14.0 DNC) 7.0 8.0 7.0 7.0 8.0 DNF 51.0 37.0
7th Cuckoo Hawk U 75 P.Williams 1154 6.0 (14.0 DNC) 4.0 5.0 9.0 DNS 14.0 DNC 52.0 38.0
8th Odyssey U M.Wakely 1240 3.0 (14.0 DNC) 10.0 DNF 14.0 DNC 5.0 8.0 DNF 54.0 40.0
9th Nirvana U 4782 M.Biglin 1190 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 8.0 DNF 58.0 44.0
10th Nibbler U 28 O.Taylor 1088 (14.0 DNC) 4.0 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 61.0 47.0
11th Hera U 319 D.Teale 1125 (14.0 DNC) 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 62.0
12th Shibui U M. Wannel (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 DNF 78.0 64.0
13th Splinter U 209 P.Jones 1144 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 78.0 64.0

Class Q       PY3 Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: MYC
Rank Boat Class SailNo Helm PY C1
22July
C2
29July
C3
5th August
C4
19th August
C5
26h August
C6
2nd September
Total Nett
1st Rococo Q 797 C.Hoyle 1198 1.0 2.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 10.0 6.0
2nd Souchong Q C.Saddler 1243 2.0 5.0 (7.0) 2.0 1.0 2.0 19.0 12.0
3rd Suce Q 1496 S.Rosevear 1205 (5.0) 3.0 3.0 4.0 5.0 4.0 24.0 19.0
4th Scallywags Q T.Turner 1260 (14.0 DNC) 1.0 2.0 14.0 DNC 6.0 3.0 40.0 26.0
5th Tomaray Q 144 J, Myers 1132 (14.0 DNC) 4.0 4.0 3.0 2.0 14.0 DNC 41.0 27.0
6th Rattler Q 146 A.Ramsden 1415 (14.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 3.0 11.0 DNF 45.0 31.0
7th Scoter Q M.Selwood 1270 3.0 (14.0 DNC) 5.0 7.0 14.0 DNC 11.0 DNF 54.0 40.0
8th Fay Nights Q 1122 T.Hoskin 1315 6.0 10.0 8.0 8.0 (14.0 DNC) 11.0 DNF 57.0 43.0
9th Chalonnaise Q 169 S.Pendray 1220 4.0 7.0 5.5 OOD (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 58.5 44.5
10th Meka Q 144 M.Lithgow 1225 (14.0 DNC) 9.0 9.0 6.0 14.0 DNC 11.0 DNF 63.0 49.0
11th Mandarin Q 5406 BATS 1212 7.0 11.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 DNF 11.0 DNF 65.0 51.0
12th Chianti Q 6315 D.Sheer 1177 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 75.0 61.0
13th Pallisander Q 7217 L.Eathorne 1229 (14.0 DNC) 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 78.0 64.0

Class G       Gaffers & Shrimpers FleetClass H
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: MYC
Rank Boat Class SailNo Helm PY C1
22July
C2
29July
C3
5th August
C4
19th August
C5
26h August
C6
2nd September
Total Nett
1st Lady May G J1 V.Whitworth 1400 (6.0 DNF) 4.0 3.0 2.0 3.0 1.0 19.0 13.0
2nd Vagabond H 355 S Sugrue 1294 3.0 3.0 4.0 3.0 1.0 (5.0) 19.0 14.0
3rd Grace of St Just H 433 J.Benge 1294 2.0 2.0 5.0 (8.0 DNC) 2.0 3.0 22.0 14.0
4th Henrietta H 262 J.Wolfram 1294 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 24.0 16.0
5th Rosen G 17 A.Bell 1161 (8.0 DNC) 5.0 1.0 1.0 8.0 DNC 2.0 25.0 17.0
6th Jet H 690 H.Martin 1294 (8.0 DNC) 6.0 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 6.0 40.0 32.0
7th Katy of Padstow H 1 R Gilbert 1294 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNF 44.0 36.0

Scoring Codes
CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaEntries + 1
DNSCame but did not startStarters + 1
DNFStarted but did not finishStarters + 1
RAFRetired after finishingStarters + 1
OODOfficer of the DayPersonal Average
www.sailwave.comSailing results from
www.sailwave.com