Mylor Yacht Club
 
Penrose Sailmakers

The Penrose Sailmakers Series 2018
Preliminary Results

Class E        E Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
13 Apr
A2
20 Apr
A3
27 Apr
A4
4 May
A5
11 May
A6
18 May
Total Nett
1st NIGHTOWLER 4390L Mike Lithgow 948 1.6 OOD 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 9.6 6.6
2nd THE COOL KIDS 4295L Tim Rowley 1004 1.0 2.0 1.6 OOD 1.0 1.0 (3.0) 9.6 6.6
3rd ADELIE 5127 Chris Horn 979 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 (6.0 DNC) 3.0 2.5 OOD 23.5 17.5
4th GROWLING KOUGAR 1063 Jackie Cutler 984 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 4.0 2.0 23.0 18.0
5th MOONSONG - Brian & Tricia Adams 919 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 31.0 24.0
6th NOON HI 9630 Jack Penty 897 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 OOD 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 32.0 25.0
7th LIGHTNING 7339T Peter Dallow 1017 5.0 DNC 3.0 OOD 5.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 32.0 25.0

 

Class W        W Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
13 Apr
A2
20 Apr
A3
27 Apr
A4
4 May
A5
11 May
A6
18 May
Total Nett
1st LEZ BEEZ NEEZ 11230 Alan Street 1044 1.0 1.0 3.0 4.0 (6.0 DNC) 1.0 16.0 10.0
2nd WIZARD OF CLEE 1813T Tony Hardman 1066 5.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 (6.0 DNC) 2.0 19.0 13.0
3rd TOMARAY 3109 Jon Myers 1049 (5.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 3.0 2.0 4.0 20.0 15.0
4th EAST WIND 244 John Bailey 1060 5.0 DNC 4.0 DNC 4.0 (8.0 DNC) 1.0 2.5 OOD 24.5 16.5
5th MARY BOON 1202 John Cruise 1078 2.0 4.0 DNC (8.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 3.0 25.0 17.0
6th GREEN HELIX 1064C Nick Straw 1048 5.0 DNC 4.0 DNC 5.0 (6.0 DNF) 6.0 DNC 5.5 OOD 31.5 25.5
7th NIRVANA 4782T Mike Biglin 1041 5.0 DNC 4.0 DNC (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 7.0 DNC 35.0 27.0

 

Class Q        Q Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
13 Apr
A2
20 Apr
A3
27 Apr
A4
4 May
A5
11 May
A6
18 May
Total Nett
1st CHALONNAISE MN169 Stephen Pendray 1111 1.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd ROCOCO 797E Clive Hoyle 1123 2.0 1.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd TOPSY Z70 Tony O'Hanlon 1129 (8.0 DNC) 2.0 3.5 OOD 3.0 3.0 6.0 DNF 25.5 17.5
4th TINUVIEL 2518L Andy & Sarah Hayes 1102 4.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 3.0 27.0 20.0
5th LUCIENNE T694 BATS (c/o Kevin Cooper) 1224 3.0 4.0 3.0 (6.0 DNS) 4.4 OOD 6.0 DNS 26.4 20.4
6th OSPREY - Martin Wilson 1016 5.0 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNC (8.0 DNC) 38.0 30.0
7th ODYSSEY 797 Malcolm Wakely 1140 (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNF 41.0 33.0
8th RATTLER 146 Alan Ramsden 1252 (8.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 OOD 6.0 DNC 8.0 DNC 41.0 33.0

 

Class G Class H        G & H Fleet
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
13 Apr
A2
20 Apr
A3
27 Apr
A4
4 May
A5
11 May
A6
18 May
Total Nett
1st STERREN VOR 518 Miles Pinchin 1305 (6.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 6.0 DNF 1.0 1.0 20.0 14.0
2nd DAWN OF POLRUAN 889 Steve Przybylski 1305 1.0 2.0 (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 4.0 20.0 14.0
3rd GRACE OF ST JUST 433 Sarah & James Fairbairn 1305 6.0 DNC 1.0 2.0 OOD (8.0 DNC) 2.0 3.0 22.0 14.0
4th ZOE Z0E Julian Wolfram 1172 2.0 5.0 DNC 6.0 DNC (8.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 29.0 21.0
5th PELICAN 102 Richard Lewis 1305 (6.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 6.0 DNF 4.0 DNF 4.0 OOD 27.0 21.0
6th CARLA LOUISE 727 Clive Henderson 1305 3.0 5.0 DNC 3.0 (6.0 DNF) 6.0 DNC 5.0 28.0 22.0
7th DRAKE 86 Neil Philpott 1305 6.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNC (8.0 DNC) 37.0 29.0
7th NETTIE 50 Richard Rickard 1296 6.0 DNC 5.0 DNC 6.0 DNC 6.0 OOD 6.0 DNC (8.0 DNC) 37.0 29.0

 
Scoring Codes
CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaStarters + 3
DNSCame but did not startStarters + 1
DNFStarted but did not finishStarters + 1
RAFRetired after finishingStarters + 1
OODOfficer of the DayPersonal Average
www.sailwave.comRacing results from
www.sailwave.com