Mylor Yacht Club
 
Penrose Sailmakers

The Penrose Sailmakers Series  2019
Preliminary Results

A3, 26 Apr - CANCELLED (weather)
A5, 10 May - ABANDONED BEFORE START (no wind)

Class E        E Fleet
Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
12 Apr
A2
19 Apr
A4
3 May
A6
17 May
Total Nett
1st LIGHTNING 7339T Peter Dallow 993 (4.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 8.0 4.0
2nd ADELIE 5127 Chris Horn 1010 1.0 3.0 DNF 1.0 (6.0 DNC) 11.0 5.0
3rd POGOLYRE tba Jackie Cutler 849 4.0 DNC (5.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 15.0 10.0
4th NIGHTOWLER 4390L Mike Lithgow 948 4.0 DNC (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 16.0 11.0

 

Class W        W Fleet
Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
12 Apr
A2
19 Apr
A4
3 May
A6
17 May
Total Nett
1st MARY BOON 1202 John Cruise 1078 1.0 1.3 OOD 1.0 (2.0) 5.3 3.3
2nd WIZARD OF CLEE 1813T Tony Hardman 1065 (2.0) 1.0 2.0 1.0 6.0 4.0
3rd KAY 2 4876l Max Angood 1048 (5.0 DNC) 3.0 DNF 4.0 DNF 4.0 DNF 16.0 11.0
4th LEZ BEEZ NEEZ 11230 Alan Street 1044 3.0 OOD 5.0 DNC (6.0 DNC) 6.0 DNC 20.0 14.0
5th SPLINTER FR209 Peter & Stella Jones 1095 5.0 DNC 5.0 DNC (6.0 DNC) 4.0 OOD 20.0 14.0

 

Class Q        Q Fleet
Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
12 Apr
A2
19 Apr
A4
3 May
A6
17 May
Total Nett
1st CHALONNAISE MN169 Stephen Pendray 1109 1.0 (4.0 DNF) 2.0 2.0 9.0 5.0
2nd OSPREY (NONE) Martin Wilson 1046 2.0 4.0 DNF (6.0 DNC) 1.0 13.0 7.0
3rd ROCOCO 797E Clive Hoyle 1133 5.0 DNC (6.0 DNC) 1.0 5.0 DNC 17.0 11.0
4th WIDGEON II 9516Y Larry Saunders-Fern 1137 (5.0 DNC) 4.0 DNF 3.0 5.0 DNC 17.0 12.0
5th PINTAIL of PLYMOUTH 3631L David and Shirley Ryall 980 3.0 OOD (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 20.0 14.0
5th LUCIENNE T694 BATS (c/o Kevin Cooper) 1243 3.0 OOD (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNC 20.0 14.0

 

Class G Class H        G & H Fleet
Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName Rating A1
12 Apr
A2
19 Apr
A4
3 May
A6
17 May
Total Nett
1st DAWN OF POLRUAN 889 Steve Przybylski 1305 1.0 3.0 DNF (4.0) 1.0 9.0 5.0
2nd PELICAN 102 Richard Lewis 1305 4.0 DNC 3.0 DNF (6.0 DNF) 2.0 15.0 9.0
3rd YSELLA 298 Brian Phipps 1305 4.0 DNC 5.0 DNC 1.0 (7.0 DNC) 17.0 10.0
4th AUGUST MOON 491 Andrew Grant Duff 1305 4.0 DNC (5.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 15.0 10.0
5th GUILAN DHIU 334 Caroline Smith 1305 4.0 DNC 3.0 DNS (8.0 DNC) 3.0 OOD 18.0 10.0
6th PERSEPHONE 409 Ian Carrick 1305 4.0 DNC 5.0 DNC 2.0 (7.0 DNC) 18.0 11.0
7th DRAKE 86 Neil Philpott 1305 3.0 OOD 5.0 DNC 3.0 (7.0 DNC) 18.0 11.0
8th CARLA LOUISE 727 Clive Henderson 1305 4.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 21.0 13.0

 
Scoring Codes
CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaStarters + 3
DNSCame but did not startStarters + 1
DNFStarted but did not finishStarters + 1
RAFRetired after finishingStarters + 1
OODOfficer of the DayPersonal Average
www.sailwave.comRacing results from
www.sailwave.com